OSNOVNE INFORMACIJE
V državah EU predstavljajo potrebe po energiji v stavbnem sektorju približno 40 % celotne rabe energije. Vendar pričakujemo, da se bo s podobnim trendom kot v ostalem svetu, povečeval delež energije za hlajenje in prezračevanje. Toplejša poletja povzročijo večjo rabo energije za klimatizacijo stavb. Da bi znižali izrazit trend povečevanja rabe energije zaradi klimatizacije se uveljavljajo inovativne tehnologije in izboljšanje energijske učinkovitosti obstoječih klimatizacijskih sistemov.
V sklopu aktivnosti za zagotavljanje energijske učinkovitosti so predvideni tudi redni pregledi klimatskih sistemov. Redni pregledi klimatskih sistemov v kombinaciji s sistemom avtomatizacije, nadzora in merjenjem rabe energije omogočajo uporabnikom številne prednosti:
Namen rednega pregleda klimatskih sistemov je priprava predlogov za povečanje energijske učinkovitosti sistema ali njegovo zamenjavo. Pregled klimatskega sistema mora obsegati: popis in pregled dokumentacije, vizualni in funkcionalni pregled klimatskega sistema in klimatiziranih prostorov, pripravo predlogov izboljšav ter izdelavo poročila o pregledu.
POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI
1. Zakonodaja
Osnovo predstavlja evropska Direktiva 2010/31/EU evropskega parlamenta in sveta z dne 19. maja 2010 o energetski učinkovitosti stavb (prenovitev), ki v 15. členu določa:
"Države članice predpišejo potrebne ukrepe za uvedbo rednih pregledov dostopnih delov klimatskih sistemov z nazivno izhodno močjo nad 12 kW. Pregledi vključujejo oceno učinkovitosti klimatskih naprav in njihove velikosti v primerjavi s hladilnimi zahtevami stavbe. Ocene velikosti ni treba ponovno izvesti, če se klimatski sistem ali hladilne zahteve stavbe v tem času niso spremenile. Države članice lahko znižajo pogostost takšnih pregledov ali jih po potrebi omilijo, če obstaja elektronski sistem za spremljanje in nadzor«.
Ta zahteva je vključena v našo zakonodajo preko:
Pravilnik o rednih pregledih klimatskih sistemov določa vsebino, način izvedbe in roke rednih pregledov klimatskih sistemov z nazivno izhodno močjo nad 12 kW, ki so vgrajeni v stavbah.
2. Kaj je klimatski sistem?
Klimatski sistem je kombinacija elementov, ki zagotavljajo obdelavo zraka, pri kateri je temperatura zraka regulirana in se jo lahko zniža, lahko tudi v kombinaciji z regulacijo prezračevanja, vlažnosti in čistosti zraka. Klimatski sistem vključuje tudi hladilni sistem, ki je kombinacija elementov, ki zagotavljajo odvod toplote iz stavbe.
3. Kaj je nazivna izhodna moč?
To je največja toplotna moč, katero proizvajalec navede in zagotavlja, da jo je mogoče dosegati ob podani učinkovitosti pri neprekinjenem delovanju.
4. Kdo mora zagotoviti redni pregled klimatskega sistema?
Zavezanec je lastnik stavbe ali dela stavbe, v kateri je vgrajen klimatski sistem z nazivno izhodno močjo nad 12 kW.
5. Kaj so obveznosti zavezanca?
Zavezanec mora:
6. Kdaj pregled ni obvezen?
Pravilnik opredeljuje nekaj izjem, za katere pregled ni obvezen. Tako se pravilnik ne uporablja za klimatske sisteme:
7. Kako pogosti so pregledi klimatskih sistemov?
Klimatski sistemi morajo biti pregledani najmanj vsakih pet let. Pregled se izvede posebej za vsak klimatski sistem, vgrajen v isti stavbi.
8. Ali je pogostost pregleda lahko različna?
Neodvisni strokovnjak lahko na osnovi ocenjenih možnosti za povečanje energijske učinkovitosti klimatskega sistema in izboljšave kakovosti zraka predlaga lastniku stavbe krajši interval do naslednjega pregleda klimatskega sistema.
9. Kdo izvaja redne preglede klimatskih sistemov?
Preglede klimatskih sistemov izvajajo neodvisni strokovnjaki, ki pridobijo licenco skladno s 341. členom Energetskega zakona.
10. Kaj obsega pregled klimatskega sistema?
Pregled klimatskega sistema obsega:
Pregled vključuje tudi oceno učinkovitosti klimatskih sistemov in njihove primernosti glede na uporabo stavbe. Na podlagi pregleda neodvisni strokovnjak uporabnikom svetuje tehnično mogoče in stroškovno učinkovite izboljšave ali zamenjavo klimatskega sistema in alternativne rešitve.
11. Kaj obsega vizualni in funkcionalni pregled?
Vizualni in funkcionalni pregled klimatskega sistema obsega: